Sağlık Bi

MikroTESE ameliyatı kime yapılır, ameliyat sonrası erkekler zarar görür mü? Ameliyat

30.11.2022
31
MikroTESE ameliyatı kime yapılır, ameliyat sonrası erkekler zarar görür mü? Ameliyat

MikroTESE ameliyatı kime yapılır, ameliyat sonrası erkekler zarar görür mü? #ameliyat Ameliyat

#elcerrahisi #ameliyat

1 Kişi Okudu – 0 Kişi Beğendi Sende Beğen Yorum Yap

MikroTESE yöntemi sperm üretim bozukluğu olan #azospermi olan erkeklerde mikroskop yardımı ile testis dokusundan sperm elde etme yöntemine verilen addır. 1999 yılında ilk kez Dr. Schlegel tarafından bildirilmiş olan bu tekniği Türkiye’de 2002 yılından beri uygulamaktayız.
#mikrotese yöntemi açıklanmadan önceki yıllarda testis dokusundan #sperm bulabilmek için rastgele ve büyük parçalar alınmaktaydı. Bu nedenle erkeklerde testisin zarar görme ve erkeklik hormonunun azalması gibi riskler taşıyordu. Ayrıca sperm bulma oranları ve elde edilen sperm sayısı, kalitesi düşüktü. Spermin az olması dondurma ile sperm saklama yöntemlerinin de başarısını etkiliyordu. Geçmişte azospermik erkeklerin eşleri önce tedaviye alınıyor ve taze sperm kullanımı tavsiye ediliyordu. Sperm bulunmadığı durumlarda kadına uygulanan tedavi boşa gidiyordu.

Mikroskop aracılığı ile testis içerisinde sperm üretimin olduğu tubul adı verilen kanalcıkların incelenerek doku örneklerinin alınması sperm bulma oranlarını eski yönteme göre arttırmıştır. Çok küçük parçacıkların milimetrik parçacıkların alınması ise testisin daha az zarar görmesini ve erkeklik hormonunun düşmesine engel olmaktadır. Sayıca eski yönteme göre fazla sperm bulunması ise sperm dondurma ve çözme sonrası kaliteli sperm elde edilerek tüp bebek uygulamalarında dondurulmuş testis spermleri ile başarı olasılığını arttırmıştır. Öncelikle erkeklerde mikroTESE ile sperm araştırma işlemi yaparak sperm bulunduğu durumda dondurup saklıyoruz. Daha sonra eşlerini tüp bebek tedavisine alıyoruz. Dondurulmuş çözülmüş testis spermleri ile yapılan tüp bebek uygulamalarında gebelik ve canlı doğum oranları da mikroTESE ameliyatları sonrası artmıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.