Sağlık Bi

Obezite sorunu Ozempic ve Wegovy ile çözülür mü? Obezite Tedavisi

19.09.2023
7
Obezite sorunu  Ozempic ve Wegovy ile çözülür mü? Obezite Tedavisi

Obezite sorunu Ozempic ve Wegovy ile çözülür mü? #obezitecerrahisi Obezite

#obezitecerrahisi #tüpmide #tüpmideameliyatı

3 Kişi Okudu – 0 Kişi Beğendi Sende Beğen Yorum Yap

Obezite, dünya genelinde ciddi bir sağlık sorunu haline gelmiştir. OECD verilerine göre, üye ülkelerin büyük bir kısmında nüfusun yarısından fazlası fazla kilolu veya obez durumda. ABD bu alanda %67 ile lider konumda. Türkiye ise %56 ile 9. sırada yer alıyor.
Dünya genelinde obeziteyle mücadele devam ederken, bazı yeni nesil ilaçlar bu alanda umut vaat ediyor. Ancak bu ilaçlarla ilgili doktorlar, hastaların yüksek beklentilere sahip olmamaları konusunda uyarıyor. Bazı hastalar, kilo vermeleri durduğunda bu ilaçları bırakıyor ve sonrasında kaybettikleri kiloyu geri kazanabiliyor.
Danimarkalı şirket Novo Nordisk tarafından üretilen Ozempic ve Wegovy, son dönemin en popüler kilo kaybı ilaçları arasında yer alıyor. Şirket, bu ilaçlar sayesinde inanılmaz karlar elde ediyor. Ancak ilginç bir şekilde, bu ilaçların kilo kaybını tetikleyebileceği, araştırmacılar tarafından tesadüfen keşfedildi. Bu ilaçların uzun vadeli yan etkileri veya tam olarak nasıl çalıştığına dair sorular ise hala yanıtsız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.