Sağlık Bi

SPERM YIKAMA İŞLEMİ, SPERM HAZIRLAMA NEDİR? #spermyıkama #spermhazırlama Tüp Bebek

04.12.2022
28
SPERM YIKAMA İŞLEMİ, SPERM HAZIRLAMA NEDİR? #spermyıkama #spermhazırlama Tüp Bebek

SPERM YIKAMA İŞLEMİ, SPERM HAZIRLAMA NEDİR? #spermyıkama #spermhazırlama #TüpBebek Tüp Bebek ve Kısırlık

#Infertilite #Kısırlık #TüpBebek

1 Kişi Okudu – 0 Kişi Beğendi Sende Beğen Yorum Yap

SPERM YIKAMA İŞLEMİ NEDİR?
SPERM HAZIRLAMA NASIL YAPILIR?

Aşılama veya tüp bebek tedavisi sırasında sperm hazırlığı nasıl yapılır?
Muayenehanelerde aşılama işlemi yapılacağı zaman da hastalarımız gelip merkezimizde örnek vererek spermi hazırlayıp kendilerine teslim ediyoruz. Yıkanmış sperm örnekleri ile muayenehanelerde aşılama işlemlerini yaptırtabiliyorlar.
Sperm yıkama işleminde bir kaç metod kullanılabilir. Kullanılacak yöntem hastanın sperm örneğine ve uygulanacak işlemine göre seçilir.
Bu yöntemlerin ilki ‘swim-up veya yüzdürme’ yöntemidir. Semen örneğinin üzerine bir miktar özel kültür solüsyonu ekleriz ve spermlerin canlı, hareketli olanlarının yukarı doğru yüzmesini bekleriz ve sadece canlı ve hareketli olan bu sperm hücrelerini alarak işlemlerde kullanırız.
Diğer bir yöntem ‘sperm wash’ dediğimiz; semen örneğinin üzerine bir miktar kültür solüsyonu koyup, yüksek devirde santrifüj(çevirerek) ederek üst kısımdaki seminal plazmayı atarız. Kalan kısmı kültür solüsyonu ile resüspanse ederek hazır hale getiririz. Bu yöntemde ölü veya canlı tüm spermler hazırlanan örnekte bulunur. Çok az sayıda sperm hücresi olduğu taktirde kullandığımız, rutinde tercih etmediğimiz bir yöntemdir.
Asıl tercih ettiğimiz ‘farklı gradientler’ yöntemidir. Bu yöntemde semen örneğini farklı yoğunluklardaki sıvıların üzerine koyar ve yüksek devirde bir süre santrifüj ederiz. Farklı yoğunluklardaki bu sıvılar sadece canlı ve hareketli spermlerin geçişine izin verir ve bunlar tüpün dip kısmında toplanır. Ölü spermle, bakteriler ve örnekte olmasını istemediğimiz diğer hücreler üst kısımda kalır. Bu üst kısım atılarak, altta kalan canlı, hareketli spermler yeni kültür solüsyonu ile tekrar yıkayarak kullanıma hazır hale getiriyoruz. Bu yöntemde sperm seçimi daha iyi ve örnek daha temiz olduğu için genelde tercih ettiğimiz yöntemdir.
Hazırlanan örnek tüp bebek veya aşılama işlemi için kullanılır.
Her zaman semen örneğine göre metodu seçmek gerekir.
Muayenehanelerde kullanılmak üzere sperm hazırlığında da, tüp bebek işleminde kullandığımız solüsyonları kullanmaktayız. Bu da hastalarımızın gebelik şansını artırmaktadır.
#tüpbebek #sperm #spermhazırlıgı #spermyıkama #androlojilaboratuvarı #aşılama #iui

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.